Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Josef Šedlbauer/Změna – K návrhu na odvolání pana Vařila.

28. 06. 2017

Pan Vařil nemá a ani neměl být členem dopravního výboru, protože je vzhledem ke svému lobbingu za firmu BusLine ve stálém a navíc veřejně nepojmenovaném střetu zájmů.

Souhlasím s hejtmanem Půtou v tom, že pan Vařil používá nepřijatelné metody, které jdou za hranu osobní dehonestace jeho oponentů. Hejtman není prvním, kdo tomu byl vystaven.

Odvolávat pana Vařila z dopravního výboru kvůli tomu, že se hejtman cítí dotčen jeho výroky, však považuji za nepřijatelné. Jde o politicky nominovanou pozici a jeho nominace je odpovědností a také vizitkou strany, která ho tam poslala. Žádám KSČM, aby se s tímto problémem vypořádala sama. I kdyby se tak nestalo, mám ale také dostatek důvěry ve schopnost demokratických mechanismů, ustát pana Vařila jako člena výboru pro dopravu.

V případě, jako je tento, kdy vlastně panuje široká shoda, že by dotyčný v nějaké pozici být neměl, je zvláště důležité uvědomit si, co vlastně děláme. Že totiž nejde o jednoho bezskrupulózního člověka, který ale nemá výkonnou moc. Jde právě o ty, kteří moc mají a musí být schopni ji užívat uměřeně a ustát i osobní útoky. Mají stejnou možnost bránit se běžnými právními prostředky jako kdokoli jiný.

Stručně řečeno, jakkoli s panem Vařilem nesouhlasím, považuji za větší hrozbu demokratickým principům, když hejtman může ukázat prstem na někoho, s kým vede spor, a ten je pak odstraněn z politicky nominované funkce. 

Hejtman nakonec svůj návrh stáhl z jednání krajského zastupitelstva ještě před hlasováním.

Josef Šedlbauer
josef.sedlbauer@tul.cz