Počasí Dnes °C
Liberecký kraj
Úvodní stránka > Liberecký kraj > Ing. Jan Sviták/SLK - Tak to máme za sebou....

Ing. Jan Sviták/SLK - Tak to máme za sebou....

1. 6. 2017

Tak to máme za sebou…
Zemi zmítá vládní krize, někteří politici přímo ovlivňují média, nevysvětlují své podezřelé finanční machinace a následně se navzájem odvolávají. Nechybí ani plamenné výroky směrem k voličům a uprostřed toho všeho ční postava prezidenta. Ten místo, aby tlumil vášně, usměrňoval a uklidňoval situaci, naopak vyhledává střety s politiky a kličkuje ve svých výrocích a rozhodnutích tak, aby pokud možno podpořil své politické partnery a podporovatele. Bohužel to není situace z utopistického románu nějakého pesimistického vizionáře, ale naopak realita všedního dne v naší krásné zemi.
Pokud za výše popsané situace chystáte návštěvu prezidenta ČR do obce, jako odměnu za získané úspěchy v soutěži Vesnice roku, tak dny příprav rozhodně neprovází pocit hrdosti, radosti ani zadostiučiní. Naopak ve vás zůstává pachuť z pocitu, že se s něčím podobným zcela neztotožňujete a vlastně jen hledáte cestu, jak z této pro obec tolik významné události vyjít, pokud možno, se ctí.
Stále a pořád dokola vysvětlujete občanům i novinářům, proč oficiální návštěvu nechcete odmítnout, když jste po řadu let k prezidentskému úřadu tolik kritičtí. Proč po vesnici nevisí trenýrky, tibetské vlajky a protestní transparenty, když jsme v Prysku vždy byli takoví rebelové. Proč poskytovat na obecní půdě prostor pro předvolební prezidentskou agitaci umně skrytou pod rouškou gratulací a vzdání pocty vítězné vesnici? Proč razantně nereagovat na prezidentovy zřejmě protiústavní kroky?
Nakonec celkem logicky po mnoha bezesných nocích u vás i zastupitelů zvítězí přesvědčení, že se jedná o završení snahy celé vesnice o úspěch a zisk titulu Vesnice roku. Vám jako starostovi nepřísluší vynášet v této záležitosti razantní soudy a rozhodně nemáte právo ve jménu obce nepřijmout nejvyššího představitele země jenom proto, že vám v kanceláři visí portrét jednoho z jeho předchůdců.
I po poklidném a bezproblémovém průběhu návštěvy včetně všech setkání, se však stále nedokážeme zbavit velmi rozporuplných pocitů a obav z vlastních pochybení. Úlevný povzdech, namísto euforie, která by přirozeně měla po návštěvě nejvyššího představitele země v malé bezvýznamné obci následovat.
 To je asi na celém tom republikovém politickém kolotoči nejsmutnější a naše obec ani její občané si to rozhodně po všech těch nádherných úspěších nezasloužili.

 

Ing. Jan Sviták
starosta Prysku, krajský zastupitel

Knopová Kateřina
knopovakaterina@gmail.com
/

rss

Zpracovávám...